Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa w Promniku

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Na biało-czerwonym tle żołnierze Wojska Polskiego. U góry biały napis -Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na dole biały  napis – 1 marca

 

To polskie święto państwowe ustanowione zostało 3 lutego 2011 roku i poświęcone jest pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy mając świadomość, że okupacja niemiecka zastąpiona została rosyjską, stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej ojczyźnie. Żołnierze Wyklęci, zwani także Żołnierze Niezłomni, tworząc powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR, oddziałami NKWD oraz zależnymi od nich służbami bezpieczeństwa w Polsce: Milicją Obywatelską, Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Byli wśród nich żołnierze byłej Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji „Niepodległość”, „Wolność i Niezawisłość” i wielu innych. Ścigani i prześladowani prowadzili nierówną walkę z przerażającą machiną komunistycznego terroru. Bardzo wielu z nich zostało aresztowanych i podanych bestialskiemu śledztwu a potem w sfingowanych procesach skazanych na karę śmierci lub długoletniego więzienia. Wielu zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego i nigdy już stamtąd nie powróciło, groby wielu z nich do dziś pozostają nieznane.  Ocenia się, że ponad 20 tyś żołnierzy podziemia zginęło w walkach, zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Ostatni żołnierz niepodległościowego podziemia Józef Franczak zginą w obławie na lubelszczyźnie 18 lat po wojnie, 21 października 1963 roku. Do najbardziej znanych należeli : Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka”, Józef Kuraś – „Ogień”, Hieronim Dekutowski – „Zapora” , Henryk Flame – „Bartek”, Danuta Siedzikówna – „Inka” i rotmistrz Witold Pilecki.

Ostatni członek ruchu oporu –Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych 21 października 1963 roku.

 

Pieśń patriotyczna „Moja Ojczyzna” w wykonaniu chóru w składzie: Amelia Janiak, Julia Gołuch, Zuzanna Stępień. Na gitarze gra Natalia Prokop.

 

 

   

 

Grafika - link do strony internetowej dziennika elektronicznego Vulcan

 

Grafika - link do strony internetowej Microsoft 365

Grafika - link do strony internetowej Gminy Strawczyn

Grafika - link do strony internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi

 

Grafika - link do strony internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki

 

Grafika - link do strony internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach.

 

Grafika - link do strony internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki do informacji na temat programu "Poznaj Polskę"

 

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Imieniny: